A Nyílt Társadalom Alapítványok hálózatának nyilatkozata a magyarországi helyzetről
BUDAPEST—Magyarországon önkéntesek és a civil társadalom szervezetei mutatják meg, hogyan lehet felelősen és emberi módon kezelni a menekültválságot. A Nyílt Társadalom Alapítványok hálózata készen áll a támogatásukra.
A magyar civil társadalommal több mint három évtizede működünk együtt. A menekültválság kezdete óta komoly inspirációt merítünk e szervezetek és az egyszerű polgárok reakcióiból, és abból az elkötelezett és következetes támogatásból, amelyet azok a háborúk és az üldöztetés elől menekülő, nemzetközi védelmet kereső embereknek nyújtanak.
Jordi Vaquer, az Open Society Initiative for Europe igazgatójának megfogalmazásában: „Magyarországon - ahogy Európa más részein is - a nehéz helyzetben lévő menekültek iránti szolidaritás gyakorlati megnyilvánulásai világítanak rá, hogy milyen nagy a szakadék a hiányzó politikai akarat és az egyszerű állampolgárok tettrekészsége között.”
A közelmúltban Magyarország a menedékkérők jelenlegi fő útvonalának részévé vált. A zűrzavar és kétségbeesés közepette önkéntesek és civilek csodálatra méltó erőfeszítéseket tesznek a Budapesten és az ország más térségein átutazó, Európában védelmet kereső emberek megsegítésére.
Felszólítjuk a magyar kormányt, valamint az összes többi tranzit- és célországot, hogy a menekültválság kezelésekor a nemzetközi normák szerint járjon el. Az európai országok kötelesek gondoskodni róla, hogy a menekülteknek ne kelljen újabb fájdalmakat és szenvedést átélniük azok után a tragédiák után, amelyeket korábban hazájukban éltek át, és az 1951-es menekültügyi egyezményben vállalt nemzetközi kötelezettségeiknek megfelelően kell kezelniük a kialakult helyzetet. A menekültválság kérdéseinek megvitatása során az állami tisztségviselők által alkalmazott kommunikációs stílussal és szóhasználattal kapcsolatban mindenkit óvatosságra intünk, ugyanis a félelemre és elnyomásra alapozó retorika diszkriminatív vagy akár erőszakos magatartást válhat ki a menekültekkel szemben.
A magyarországi válság rávilágít, hogy a radikális populista rezsimek milyen veszélyt jelenthetnek a menekültek százezreire, valamint az európai értékekre és a helyi lakosság emberséges hozzáállására nézve is. Pardavi Márta, a Magyar Helsinki Bizottság társelnökének megfogalmazásában: „A magyar kormánynak nem akadályoznia, hanem inkább segítenie kellene a civil szervezetek és az önkéntesek erőfeszítéseit, akik segítséget nyújtanak a menekülteknek ott, ahol törvényes kötelezettségei ellenére a magyar kormány nem tud, vagy nem akar segíteni.”
A hirtelen felerősödött menekülthullám, a Földközi-tengeren és Közép-Európán keresztül beáramló menekültek és migránsok áradata Európa egészének szolidaritását és emberi jogok iránti elkötelezettségét teszi próbára. A kihívás hatalmas, de a nem is olyan távoli múltban, a balkáni válság idején, Európa már ennél nagyobb menekültáradatot is sikeresen kezelt. Reméljük, hogy a szolidaritás és az európai kormányok politikai akarata révén Európa ismét képes lesz teljesíteni a háború és az üldöztetés elől menekülők védelmére vonatkozó nemzetközi kötelezettségeit.
###
A Nyílt Társadalom Alapítványok hálózata valódi és toleráns demokráciák kiépítésén dolgozik, amelyek kormányai elszámoltathatóak az állampolgárok által. Több mint 100 országban működünk együtt helyi közösségekkel azzal a céllal, hogy támogassuk az igazságosságot és az emberi jogokat, a szabad véleménynyilvánítást, valamint az egészségügyi szolgáltatásokhoz és az oktatáshoz való hozzáférést. A Nyílt Társadalom Alapítványok hálózata már 30 éve támogatja aktívan a magyar civil társadalmat. A Magyarország projekt keretében azért dolgozunk, hogy a nyílt társadalom támogatói köre szélesebb, társadalmi beágyazottsága erősebbé váljon.
Read more
Press release
A Nyílt Társadalom Alapítványok hálózata közleménye
A Nyílt Társadalom Alapítványok hálózata több olyan kelet-közép európai országban támogatja a civil társadalmat, amelyek érintettek a jelenlegi menekültválságban.
Refugee Leadership
Rising from the Ashes of Adversity

A UN advocate for refugee rights is forced by violence to seek refuge herself. How that experience helped build a vibrant global refugee group—and how funders can help refugees overcome barriers to success.
Finding Hope in Diaspora
“Cry, Scream, But Be Strong”: Stories of Afghans in Exile

Afghan Voices of Hope has spent the two years since the Taliban retook control of Kabul capturing the rage, helplessness, and hope of those displaced and struggling to survive as refugees. These are their stories.