Skip to main content

Dlaczego Europa musi przyjąć uchodźców

1:31

Rozdźwięk pomiędzy europejskimi tradycjami zapewniania ochrony ofiarom minionych konfliktów a traktowaniem tych szukających dziś schronienia u wybrzeży kontynentu jest uderzający.

Moja historia to historia przetrwania okupacji nazistowskiej i ucieczki w 1947 roku z komunistycznych Węgier do gościnnej Anglii. Otrzymałem szanse na nowe życie. Potraktowano mnie z szacunkiem i uprzejmością, za które jestem wdzięczny.

Byłem jedną z milionów osób w Europie, które po II wojnie światowej uciekły ze swoich domów. W odpowiedzi na kryzys humanitarny w 1951 roku przyjęto w Europie Konwencję Dotyczącą Statusu Uchodźców. Przez dziesięciolecia stanowiła ona drogowskaz moralny i operacyjny i została wypróbowana tuż po przyjęciu, gdy w 1956 roku ponad 200 000 ludzi uciekło z Węgier po sowieckiej inwazji. Podobna sytuacja miała miejsce dekadę później, po inwazji wojsk sowieckich na Czechosłowację w 1968 roku. Natomiast podczas wojny domowej w Jugosławii w latach 90. XX wieku wysiedlonych zostało prawie cztery miliony osób. Za każdym razem państwa europejskie wychodziły z pomocą potrzebującym.

Dziś niestety brak podobnego zrozumienia dla ofiar uciekających przed wojną domową w Syrii i brutalnymi represjami rządowymi w krajach, takich jak Erytrea.

Unia Europejska powstała jako instrument solidarności i współpracy. Obecna trudna sytuacja osób starających się o azyl pokazuje jak te wartości zostały zatracone. Nie zapewniając pomocy uchodźcom, polityczna unia, którą uważałem za ucieleśnienie otwartego społeczeństwa, zawodzi na naszych oczach.

Brak jednolitej europejskiej polityki dotyczącej azylu i migracji umożliwił samolubne i nieodpowiedzialne zachowanie państw członkowskich. Kraje pierwszego frontu, takie jak Grecja i Włochy nie zapewniają odpowiedniego przyjęcia i systemu azylowego, podczas gdy inne, jak Węgry, zamykają swoje granice by trzymać potrzebujących z daleka. Ten brak współpracy doprowadził do chaosu i nastawił opinię publiczną przeciwko uchodźcom – do tego stopnia, że istnieje ryzyko, iż zapomnimy, że to uchodźcy są tutaj ofiarami. Unia Europejska musi zaakceptować odpowiedzialność za kryzys polityczny spowodowany brakiem wspólnej polityki i wizji.

Obecna mozaika 28 odrębnych systemów azylowych nie zdaje egzaminu – brak w nich spójności co do warunków kwalifikujących do przyznania azylu. Aby stawić czoło kryzysowi, Europa potrzebuje sprawiedliwego i całościowego planu. Nadszedł czas, aby Unia Europejska powróciła do ducha hojności i wspólnoty, na którym została zbudowana – ducha, który oddaje europejskie wartości określone ponad pół wieku temu.

Read more

Subscribe to updates about Open Society’s work around the world

By entering your email address and clicking “Submit,” you agree to receive updates from the Open Society Foundations about our work. To learn more about how we use and protect your personal data, please view our privacy policy.