Skip to main content

Prečo musí Európa prijať svojich utečencov

1:32

Medzi európskym dedičstvom poskytovania ochrany obetiam konfliktov v minulosti a tým, ako zaobchádza so žiadateľmi o azyl, ktorí sa dostanú k jej brehom, je markatný rozdiel.

Môj vlastný príbeh je príbeh prežitia nacistickej okupácie a úteku z komunistického Maďarska v roku 1947, po ktorom ma prijali v Anglicku. Dostal som príležitosť začať nový život, a správali sa ku mne s rešpektom a láskavo, za čo som im vďačný.

Bol som jedným z miliónov Európanov, ktorí po druhej svetovej vojne opustili svoje domovy. Európa po tejto humanitárnej kríze prijala v roku 1951 Dohovor o právnom postavení utečencov. Tento sa stal jej morálnym a funkčným pilierom na dlhé desaťročia. Prvý test podstúpil krátko po prijatí, keď viac než 200 tisíc ľudí ušlo po sovietskej invázii v roku 1956 z Maďarska. Rovnaká situácia nastala o desaťročie neskôr, po sovietskej invázii do Československa v roku 1968. Počas občianskej vojny v Juhoslávii boli v deväťdesiatych rokoch vysídlené takmer štyri milióny ľudí. Európske krajiny vždy zakročili a pomohli.

Obetiam, ktoré dnes utekajú pred občianskou vojnou v Sýrii a neľudskou štátnou represiou v krajinách ako Eritrea, sa taká ohľaduplnosť nepreukazuje.

Európska Únia vznikla ako nástroj solidarity a spolupráce. Dnešná situácia žiadateľov o azyl ukazuje, nakoľko sú tieto hodnoty narušené. Táto politická únia, ktorá bola v mojich očiach stelesnením otvorenej spoločnosti, zlyháva odmietnutím pomoci utečencom priamo pred našimi očami.

Absencia jednotnej európskej politiky v oblasti azylu a migrácie umožňuje členským štátom konať sebecky a nezodpovedne. Krajiny prvej línie ako Grécko a Taliansko zanedbávajú poskytovanie adekvátneho prijímania a spracovania žiadostí o azyl. Iné, ako napríklad Maďarsko, zatvárajú hranice, aby sa cez ne ľudia v núdzi nedostali.

Následkom chaosu spojeného s touto absenciou koordinácie vyzerá príliv utečencov ako nezvládnuteľný problém. Spôsobuje paniku a obracia verejnú mienku proti utečencom samotným. A to natoľko, až nám hrozí, že zabudneme, kto je v tomto prípade obeťou. EÚ musí prijať zodpovednosť za politickú krízu spôsobenú absenciou spoločného prístupu a vízie.

Súčasná zlátanina 28 samostatných azylových systémov nefunguje. Plodí nesúrodé výsledky pri určovaní toho, kto má nárok na azyl a kto nie. Aby mohla Európa zareagovať na túto krízu, potrebuje spravodlivý a súhrnný plán. Je načase, aby opäť oživila pohostinnú spoločenský charakter, na ktorom bola založená. Charakter, ktorý odráža európske hodnoty spred viac než polstoročia.

Read more

Subscribe to updates about Open Society’s work around the world

By entering your email address and clicking “Submit,” you agree to receive updates from the Open Society Foundations about our work. To learn more about how we use and protect your personal data, please view our privacy policy.